Niestety, w naszej Firmie nic nie jest proste. Już uznaliśmy, że wróciliśmy do stanu normalności ale błyskawicznie okazało się, że to jednak nie tak a zapłacenie za pracę w niedzielę pracownikom, którzy nie otrzymali dnia wolnego w tygodniu było tylko wyjątkiem. I to wyjątkiem dotyczącym tylko jednej grupy. Uznaliśmy, że sprawa wymaga ostatecznego uregulowania, więc skierowaliśmy w tej sprawie stosowne pismo do Dyrektora Spółki.
Jasło, dn. 19.03.2018
Pan Mariusz Szychulski
Dyrektor NATUREX Polska
W 1998 roku między pracodawcą i zakładowymi organizacjami związkowymi został podpisany Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Jednym z celów tego dokumentu było uregulowanie kwestii wypłacania dodatków za pracę w niedziele, święta i wolne soboty. Dla uproszczenia kwestii udzielania dni wolnych za pracę w te dni, Strony podpisujące Układ uznały, że:
– za pracę w wolne soboty pracownik otrzymuje dodatek i dzień wolny w ciągu 21 najbliższych dni;
– za pracę w niedziele lub święto pracownik otrzymuje dodatek i dzień wolny w tygodniu (taki zapis dotyczący terminu otrzymania dnia wolnego był tożsamy z ówcześnie obowiązującymi przepisami art. 134 § 2 Kodeksu pracy wprowadzonych Obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1997 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Kodeks pracy).
Zakładowe organizacje związkowe zawsze stały na stanowisku, że zapis o udzielaniu dnia wolnego za pracę w niedziele i święto w tygodniu jest korzystniejszy dla pracowników niż przepisy nowelizowanego Kodeksu pracy. Tydzień jest pojęciem, które ma wartość stałą i liczy sobie 7 dni zarówno przed dniem pracy w niedziele lub święto, jak i liczy sobie 7 dni po dniu pracy w niedziele lub w święto.
Oznacza to, że w świetle obowiązujących zapisów Układu Zbiorowego, dla pracownika, który będzie wykonywał pracę w takim dniu w przypadku udzielania dnia wolnego nie ma znaczenia długość okresu rozliczeniowego, bo należy mu za pracę w niedziele lub święto udzielić w ciągu tygodnia dnia wolnego lub – w przypadku braku takiej możliwości – uzupełnić dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych do wysokości przewidzianej zapisami Układu a te godziny uznać za pracę w godzinach nadliczbowych.
Zakładowe organizacje związkowe przypominają, że zgodnie z art. 76 pkt. 2 zdanie drugie: Pracodawca dokonuje interpretacji UZP i Protokołów dodatkowych w uzgodnieniu ze Związkami Zawodowymi. Taka treść zapisu jasno wskazuje, że interpretacja należy do Stron Układu i jest efektem wspólnych uzgodnień, a nie jednostronnych interpretacji dokonywanych przez służby podległe Pracodawcy.
Jako, że zakładowe organizacje związkowe otrzymują liczne sygnały o nieprawidłowościach dotyczących terminów udzielania dni wolnych za pracę w niedziele lub święto oraz o różnym stosowania tego zapisu w poszczególnych komórkach organizacyjnych zwracamy się o poinformowanie stosownych służb o obowiązujących w Firmie przepisach. Jednocześnie informujemy, że w przypadku dalszego łamania zapisów Układu Zbiorowego Pracy będziemy zmuszeni podjąć stosowne kroki wynikające z obowiązujących przepisów prawa.
Była już odpowiedź???